Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Pénteken, az utolsó szó jogán felszólaló Zuschlag János tagadta a bűnszervezet vádját és az üzletszerű csalás minősítését.
„Az elmúlt húsz év minden bűnét, hibáját nem lehet rajtam számon kérni” - fogalmazott tárgyalásán Zuschlag János. Az egykori szocialista politikus hangsúlyozta, hogy nem bűnszervezetben és nem személyes haszonélvezés érdekében követte el a csalást, lobbizásánál nem történt törvénysértés.
A volt politikus szerint az elsőfokú bíróság számtalan tanúvallomást félreértelmezett. Önkényesen választotta ki a tanúkat, akiktől idézett az ítéletben, és szerinte a vallomásokból is úgy emelt ki részleteket, hogy azok értelme megváltozott. A Bács-Kiskun Megyei Bíróság példát akart statuálni a büntetés kiszabásánál, és nem vette figyelembe a kárenyhítését, a megbánást, és azt sem, hogy már három és fél éve van előzetes letartóztatásban - fogalmazott az elsőrendű vádlott.
Katus Ferenc, első fokon öt év hat hónapra ítélt harmadrendű vádlott úgy nyilatkozott: „Az én tudtommal és beleegyezésemmel nem történt bűncselekmény.” Katus szerint az ügyészség igyekezett irányítani a tanúvallomásokat, különösen a Lados István másodrendű vádlott által elmondottakat, aki szerinte a vádalku reményében beszélt.
Az elsőfokú ítélet értelmében Zuschlag és társai civil szervezetek révén szabálytalanul használtak fel több mint 72 millió forint közpénzt. A Bács-Kiskun Megyei Bíróság folytatólagosan elkövetett csalás vétsége és más bűncselekmények miatt 8 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte Zuschlagot.